Kartonpiyer

kartonpiyer

İnsanlar, yaşadıkları yerleri sürekli olarak daha estetik hale getirerek yaşadıkları alanlara sanatsal güzellik katmak isterler. Kartonpiyer; ekonomik olması kolay, şekillendirilebilmesi, imalatının ve montajının çabuk ve seri olması, yapıda gizlenmek istenen kısımları dikkat çekmeden kapatması ve yapılara estetik güzellik katması nedeni ile en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir.

Son yıllarda değişik kartonpiyer modellerinin yapılması, kartonpiyer maliyetinin ekonomik olması, işçiliğinin ucuz olması ve pratik çözümler sunması nedeni ile yeni yapılan tüm yapılarda kartonpiyer ürünleri kullanılır hale gelmiştir.

Yapıları kabartmalarla bezemek için çoğunlukla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde kullanılan, sertleştirilmiş mukavva veya katıklı alçıdır.

Kartonpiyer dekorasyon amaçlı ve yapılarda uygulamada ortaya çıkan bazı eksiklikleri izole etmede çok yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir.

Yapıların iç kısımlarında ve nem almayan yerlerinde ince sıva ya da alçı sıva uygulamaları yapıldıktan sonra yüzeyleri güzeleştirmek ve süslemek için tavan ve duvarların kesiştiği köşelere, tavana, duvarlara kartonpiyer uygulamaları yapılabilir.

Kartonpiyer modellerimizi görmek için Tıklayınız...